No svētkiem līdz svētkiem!

Originally posted in Latvian newspaper Jaunais Laiks in December 2016.

NoSvetkiemLidzSvetkiem

Kādreiz man gandrīz šķiet, ka Ziemassvētki un Dziesmu svētki ir tie paši svētki! Abi ir laiki, kad ceļojam gan tuvu, gan tālu, lai tiktos ar ģimeni un draugiem svētku vidē. Abos svētkos dziedam dziesmas, gan garīgas, gan jautras. Klausoties “Klusa nakts, svēta nakts” Ziemassvētku vakara dievkalpojumā, man droši nāks prātā svētku garīgais koncerts vai varbūt vieskora “Sōla” koncerts, kuri abi dos iespēju vasarā atkal mierīgi baudīt skaistā baznīcā baudīt neaizmirstamas harmonijas. Toties, kad automašīnā pa radio enerģiska balss dzied vārdus “Dashing through the snow, in a one horse open sleigh,” es pie sevis gudroju, vai arī kopkora koncertā iznāks dzirdēt iemīļotos vārdus “Saule brauca pa jūriņu spīdēdama, vizēdam’!”

 

Protams, ir grūti šīs dienās iedomāties svētkus bez dāvanu pirkšanas. Nesen apciemoju Ziemassvētku tirdziņu latviešu draudzē un jutos, ka staigāju pa Dziesmu svētku tirdziņu, abos gadījumos meklējot glītākos latviešu rokdarbus, ko dāvināt tālāk. Abos gadījumos domāju par siltām izrakstītām latviešu zeķēm un šallēm, vienalga, vai ir ziemas aukstums vai vasaras karstums!

 

Bet ja jūs, tāpat kā es, ejat modernajiem laikiem līdzi, tad droši vien iepērkaties galvenokārt internetā. Arī Dziesmu svētki iet līdzi laikiem. Aicinām aplūkot mūsu interneta veikalu svētku mājaslapā http://www.latviansongfest2017.com, kur var jau iegādāties biļetes uz visiem Dziesmu svētku sarīkojumiem, kā arī “vēsus” Baltimoras kreklus. Ja nezināt, ko tēvam dāvināt, nepērciet viņam Bass Pro Shop vai Sports Authority dāvanu karti – Dziesmu svētku veikalā var iegādāties dāvanu kartes, lai jūsu tēvs var tikt uz kamermūzikas koncertu vai jaundeju skati.

 

Pat ja nevēlaties pirkt ar latviešu kultūru saistītas dāvanas (kā tas var būt?), varat tomēr vel paturēt prātā Dziesmu svētkus, kad iepērkaties, jo tagad var pievienot organizāciju “XIV Latvian Song and Dance Festival Inc.” savam Amazon Smile kontam! Tad katru reizi, kad lietojiet Amazon Smile nopirktu Hatchimal savai mazai māsiciņai vai echo dot onkulim, Amazon noziedos procentu ienākumu tieši Dziesmu svētkiem.

 

Vakari abos svētkos ir arī līdzīgi. Ja patlaban šķiet, ka ik katru dienu ir jāskrien uz kādu svētku sarīkojumu, tad jāatceras, ka Dziesmu svētkos jau arī katru vakaru būs kāda jautra izpriece! Pirmajā vakarā varēs vietējā klubā satikties ar draugiem un dejot līdzi rokgrupai AKRA, otrajā iespēja izdancoties slavenā postfolkloras ansambļa Iļģi pavadījumā, un tad trešais vakars būs Daumanta Kalniņa vadītā kvinteta populārās muzikas vakars. Ceturtajā vakarā būs izvēle: kuģīša brauciens, lai priecātos par Baltimoras pilsētas skatiem, vai ALJA jauniešu balle, bet kapēc gan neiesaistītos abos?

 

Pēdējā vakarā uzvilksiet savu glītāko apģērbu, lai atvadītos no mīļiem draugiem svētku balle, tāpat kā jūs to darīsiet pēc paris nedēļām Melnbaltā Jaungada ballē Vasingtonā, kad atvadīsieties no iepriekšējā gada. Kaut arī jaungada balle simbolizē Ziemassvētku laika beigas, tā ir arī vislabākais veids, lai sagatavoties uz nākamajiem svētkiem, jo visi ienākumi ies pa labu Dziesmu svētku rīcībai (tai arī biļetes var iegādāties svētku mājaslapā)!

 

Protams, starp dāvanām, ballēm, un iepirkšanos, nekad neaizmirstam galveno nozīmi abiem šiem svētkiem – svētku gars. Gan Ziemassvētki, gan Dziesmu svētki nav par mantām, bet par klātbūtni. Dziesmas un dejas mūs visus vieno, vai mēs ar tām dalāmies tagad, sniega puteņos, vai vasarā saules karstumā. Šais dienās svētku vidē mēs varam visi, gan jauni, gan sirdīs auni, tiešām kopīgi izjust mieru virs zemes, vismaz mūsu pasaules stūrīšos.

 

XIV Vispārējo dziesmu svētku rīcības komitejas vārdā, novēlu jums visiem priecīgus Ziemassvētkus! Satiksimies Baltimorā!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s