Baltimore Latvian Song Festival Featured Participant: Ilze Heider Leather Design

Originally posted here on September 20, 2016.

LV version:

Nav daudz dziesmu svētku dalībnieku, kuri var lepoties ka viņu darbs ir parādījies New York Times avīzes pirmajā lapā.  Šoreiz tas gods pieder Ilzei Heiderai no Viskonsīnas, kuras izgatavotā soma ir redzama avīzes fotogrāfijā uz ASV senatores Amy Klobchar pleca. Ilze Heider Leather Designs somas ir arī atrodamas vairākos mākslas veikalos vidienē un Ilzi pašu var satikt viņas studijā, dažādās mākslas izstādēs un tirdziņos.

Savus darbus Ilze vedīs arī uz Baltimoras dziesmu svētkiem un piedalīsies ar tiem svētku tirdziņā.  Jau četrdesmit gadus viņa strādā veidojot rokdarbus no dažādām ādām, un šajā laikā viņas bizness ir audzis no darba pie ēdamistabas galda līdz plašām telpām savā studijā, kas atrodas vecās dzirnavās pie Milvoku upes. Neskatoties uz to, ka ierodoties Amerikā viņa bija tikai trīs gadus veca, Ilze nav aizmirsusi savas latviskās saknes kas parādās arī viņas darbos.  Kā viņa pati skaidro savā mājaslapā: “The culture and language of Latvia are important to me. I have used the designs of Latvian textiles as inspiration for my work.” (“Latvijas kultūra un valoda man ir svarīgas.  Es esmu lietojusi latviešu rakstus un audumus kā iedvesmu savam darbam.”)

Nāciet uz Baltimoras tirdziņu iepazīties ar Ilzi un citiem rokdarbu māksliniekiem, bet pirms tam Ilzes darbus varat arī apskatīt viņas mājaslapā, www.ilze.com.

 

EN version:

Few festival participants can claim that their work has been featured on the front page of the New York Times.  That honor belongs to Wisconsin’s Ilze Heider, whose signature Ilze Heider Leather Designs bag appeared on the shoulder of Senator Amy Klobchar in a newspaper photo.  When not gracing the covers of famous periodicals, Ilze’s bags can be found at art retailers across Wisconsin, and Ilze herself can be found working on and peddling her goods at her studio, or at various art shows and craft fairs.

 

Ilze will bring these beautiful leather designs with her to Baltimore, where she’ll be participating in the Latvian Market.  Ilze has been working with leather for forty years, over time growing her business from her dining room to her very own studio in an old mill building on the banks of the Milwaukee River.  Arriving in America at the age of three, Ilze has not forgotten her roots or their influence, and it shows in her work. According to Ilze, “The culture and language of Latvia are important to me. I have used the designs of Latvian textiles as inspiration for my work.”
Come meet Ilze and all our other Latvian craftsmen at the Market in Baltimore, and the the meantime check out her website, www.ilze.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s