Baltimore Latvian Song Festival Featured Participant: Sietlas Trejdeksnītis

Originally posted here on February 7, 2017.

LV version:

“Es tā būtu gribējusi, ka mana latviešu vecāmāte būtu dzīvojusi pietiekami ilgi, lai redzētu kā abas ar māsu vadam latviešu tautas deju grupas*,” saka Kathrine Young, Sietlas tautas deju grupas Trejdeksnītis vadītāja. To būtu bijis grūti iedomāties uzaugot, kad Kathrine un citi bez plūstošas latviešu valodas nevarēja piedalīties dažās deju grupās. Bet Trejdeksnītis ar prieku pieņēma abas māsas, un Kathrine tur tagad dejo kopš deviņdesmitajiem gadiem. Viņas māsa palīdzēja uzsākt Ņujorkas deju grupu Jumis 2004. gadā, un tas iedvesmoja arī Kathrini izmēģināt iemācīt citiem pāris dejas. Jaunatrasto talantu ievēroja grupas vadītāja Inese Raistere un, līdz ar savu došanos pensijā, uzlūdza Kathrini 2007. gadā pārņemt vadību.

Trejdeksnītī kopā dejo tādi, kam ir divi latviešu vecāki, citiem – viens, un ir arī tādi, kam neviens no vecākiem nav latvietis, bet jebkurš, kas ir sastapis Trejdeksnīša sastāvu, nevar šaubīties par viņu mīlestību un nodošanos latviešu kultūrai un dejošanai. Trejdeksnītis ir viena no techniski spēcīgākajām deju grupām Amerikā, un lepojas, ka bija vienīgā Ziemeļamerikas grupa, kura nopelnīja vietu “B” grupā 2013. gada lielajos dziesmu svētkos Latvijā. Kathrine domā, ka šie sasniegumi ir daļēji pateicoties grupas dejotāju dažādībai. Pie viena viņa domā, ka Trejdeksnīša iespaidīgās sekmes ir arī pateicoties tam, ka iepriekšējie vadītāji iesāka tradīciju uzsvērt dejas detaļas, kas paceļ uzveduma līmeni, kā arī tam, ka grupa nav baidījusies no sarežģītām dejām, un aicinājusi pašus dejotājus izmēģināt savas choreogrāfijas mēģinājumos. Kopīgi ieguldītais darbs pierāda, cik liels ir katra dejotāja latviskums, vienalga kāda kuram ir izcelsme. Piemēram, pati Kathrine ir ieguldījusi neskaitāmu laiku un darbu pārtulkojot apmēram astoņdesmit deju apraksus angļu valodā, lai ar dejām labāk dalītos ar citiem.

2018. gadā Trejdeksnītis jau trešo reizi dosies uz Dziesmu svētkiem Latvijā. Dejotājus aizrauj vienreizējā sajūta dejojot kopā ar tūkstošiem citu dejotāju. Situācija kļuva sarežģītāka, kad pienāca ziņa, ka Baltimorā notiks ASV dziesmu svētki un tagad abiem svētkiem ir jāgatavojas vienlaicīgi. Latvijas pārbaudes video jau ir jāiesniedz šī gada pavasarī, un pie tam arī jāgatavojas pašu gadskārtējam pavasara koncertam. Daži dejotāji, kuri gribētu tikt uz abiem dziesmu svētkiem, vienkārši nevar atļauties būt abās vietās un diemžēl Baltimorā izpaliks. Un tiem, kuri brauks, nebūs tik daudz deju jādejo kā citos gados. Vienalga cik grupa ir laba, tomēr ir zināms daudzums deju, ko var iemācīties vienā laikā.

Bet Trejdeksnītis nekad nav baidījies no grūtībām, un pateicoties palīgvadītājām Ērikai Currier un Briannai (Breezy) Freimanei, kā arī uzmanīgai plānošanai, grupa tomēr ir gatava sparīgi gatavoties visiem koncertiem. Grupā patlaban ir apmēram divdesmit pieci dejotāji, no tiem astoņi pāri plāno būt Baltimorā un ir gatavi dejot! Viņus varēs noskatīties svētdien, tautas deju lieluzvedumā!

*(“I really wish that my Latvian grandmother had lived to see both my sister and me lead Latvian dance groups.”)

 

EN version:

“I really wish that my Latvian grandmother had lived to see both my sister and me lead

Latvian dance groups,” says Kathrine Young, the leader of Seattle’s Latvian folk-dancing troupe, Trejdeksnītis. It is an achievement that Kathrine likely would not have imagined growing up, when she encountered troupes that did not accept non-Latvian speakers such as herself. But Trejdeksnītis, under then-leader Inese Raisters, welcomed adult Kathrine and her sister Kristine with open arms, and Kathrine has been an enthusiastic member ever since. When Kristine helped found New York’s troupe, Jumis, in the early 2000s, Kathrine was inspired to not only participate in Trejdeksnītis but to start teaching dances — which caught the eye of Raisters, who was looking to retire and asked Young to take over in 2007.

The troupe includes members with full Latvian heritage (including some born in Latvia), mixed Latvian heritage (like Young), and no Latvian heritage, and its dedication to and love of Latvian culture and dance is apparent to anyone who has encountered it over the past decade. One of the technically strongest troupes in the U.S., Trejdeksnītis (under Young’s leadership) was the only North American group to qualify to dance in the “B” level at the main song and dance festival in Latvia in 2013. Young attributes a large part of the group’s success to the diversity of its members. She also credits the traditions established by previous troupe leaders, who paid attention to the details that can elevate a performance, challenged troupe members to try more difficult dances, and encouraged members to create their own original choreography. This collective attention to detail and push for creativity is a true testament to the commitment of each Trejdeksnītis dancer, regardless of background. Young herself, for example, has devoted countless hours and energy over the course of her tenure to translate roughly 80 folk dances into English.

Trejdeksnītis is preparing to return to Latvia in 2018, when it will participate in its third main song festival there. Young says the troupe’s members cherish the experience; there’s nothing quite like performing alongside thousands of other dancers. It also means that this summer’s song festival in Baltimore has elicited mixed feelings for Trejdeksnītis, which is being stretched thin as it concurrently prepares for its annual spring program and both festivals (audition videos for Latvia’s 2018 festival are due soon). Some dancers are foregoing Baltimore to afford the trip to Latvia, and those who are going to Baltimore will perform fewer dances than usual due to practice time restraints. “As good as the group is, we can only learn so much,” says Young.

But Trejdeksnītis has never shrunk from a challenge, and with careful planning and the help of assistant directors Erika Currier and Brianna “Breezy” Freimanis, it’s approaching all three events head-on. The troupe has about twenty-five dancers, of which eight pairs are planning to make the trip to Baltimore this summer — catch them in action on Sunday afternoon during the Folk Dancing Show.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s